Dokumenty Kolekcjonerskie
Dokumenty Kolekcjonerskie
Blog Article
Stare dokumenty kolekcjonerskie to prawdziwe skarby, które pozwalają nam zajrzeć w fascynujący świat polskich dworów szlacheckich. Kiedy biorę do ręki pożółkłe kartki, czuję jakbym dotykał żywej historii naszego kraju.
Wszystko zaczęło się już w latach 20-tych XX wieku. To właśnie wtedy powstawały pierwsze polskie konstrukcje lotnicze, a wraz z nimi cała masa dokumentacji technicznej. Niektóre z tych dokumentów przetrwały do dziś i są prawdziwym skarbem dla kolekcjonerów. Wśród nich znajdują się projekty techniczne pierwszych samolotów PWS, certyfikaty pilotów czy nawet bilety na pierwsze pokazy lotnicze organizowane na terenie Polski.
Dokumenty Kolekcjonerskie
Następna sprawa to atrament i pismo. W prawdziwych dokumentach atrament czasem przebija na drugą strone, a litery mają nierówne krawędzie. Podróbki często są zbyt "idealne" - pismo jest równiutkie, jakby drukowane. Pamiętam jak kiedyś kupiłem taki niby-stary dokument... ale coś mi nie pasowało. Później okazało się że to współczesna kopia.
Najbardziej intrygujące są dokumenty związane z życiem codziennym. W Złotowie natknąłem się na kolekcje rachunków z miejscowego młyna. Pokazują one nie tylko ceny zbóż na przestrzeni lat ale też relacje między mieszkańcami. Niektóre notatki na marginesach są bezcenne - "Panu Kowalskiemu dać więcej czasu na spłate, bo grad zniszczył pole".
Historie małych społeczności są zapisane nie tylko w księgach parafialnych. Często najciekawsze informacje znajdują się w prywatnej korespondencji, książeczkach oszczędnościowych czy nawet na odwrocie starych fotografii. Każdy taki dokument to okno w przeszłość, które pozwala nam lepiej zrozumieć życie naszych przodków.
Dla początkujących kolekcjonerów ciekawą opcją są dokumenty z okresu PRL. W tamtych czasach powstało wiele ciekawych wynalazków, choć nie wszystkie doczekały się wdrożenia. Zachowały się np. projekty pierwszych polskich komputerów czy dokumentacja techniczna "Smyka" - pierwszego polskiego samochodu elektrycznego.
Najcenniejsze są dokumenty związane ze słynnymi premierami. Program z prapremiery "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka z 1968 roku może być wart nawet kilka tysięcy złotych! Podobnie jest z dokumentami z pierwszych wystepów znanych aktorów czy z historycznych przedstawień.